Kérdése van? info@cesisolutions.hu
+36 20 9364 604 +36 30 711 8157


Hívjon! +36 20 9364 604 +36 30 711 8157

Biztonsági mentés, kell, nem kell? Jó az nekem? Kidobott pénz?…

A fenti kérdések érdekes témába nyitnak bele, nézzünk is egy gyakorlati példát.

Pár hete egy régi ismerős keresett meg, egy rendhagyó kéréssel. Elmondta, hogy az egyik kolléga fia, egészen tuti mód otthon van az informatikában és összerakott nekik egy szuper biztonsági mentés rendszert. Viszont ez már volt vagy 5 éve és szeretné, ha megnézném minden tuti e a rendszerrel.

Annyit érdemes tudni, ügyfelünk egy kis magánvállalkozást vezet, nem sok 5-7 alkalmazottal. Minden alkalmazott számítógépen végzi a munkájának jó 80%-át, tehát bőven elmondhatjuk komoly munkaeszköz náluk az informatika, és nyilván a legnagyobb értékek az adatok.

Megmondom őszintén kifejezetten szeretem az ilyen feladatokat azért is mert érdekes látni, hogy egy másik kolléga miként old meg 1-1 problémát hisz mindenkinek más a gondolkodás módja és így mindig tanulhat az ember (sajnos ebben az esetben nem volt lehetőség a tanulásra ☹ ).

Hát el is mentem, feltérképezni a működést, de amit láttam elkeserített.

A következőképpen lett megoldva a „folyamatos” biztonsági mentés…

Minden gépre fel lett rakva egy kis XCopy batch fájl (mentes.bat). Ez annyit takar, hogy a kijelölt mappákat és azok teljes tartalmát egy megadott helyre másolja.

Lássuk mi is volt az elképzelés, a C:\…\Dokumentumok mappa teljes tartalmát másolja a D:\…\Dokumentumok mappába. Feladat ütemezőben létre lett hozva egy alapfeladat, minden reggel 7:00-kor futtassa le ezt a batch fájlt. Ez még azt mondom hellyel közzel oké is, de mi történik, ha az adott gép mondjuk meghajtó hibás lesz? Akkor ugye nincs mentés…

Erre a problémára is gondolt a mentési rendszert készítő, a következőképpen. Van egy mobil HDD, amit körbe adnak a kollégák és mindenki felmenti a maga adatait a HDD-re.

Okés, és ez mennyire gyakori? Hááát elvileg heti 1x kellene, de az az igazság, hogy ez rendre elmarad, jelenleg mondhatjuk, hogy eseti…

Semmi gond megnéztem a HDD-t háát annyira eseti, hogy bő 3 hónapja senki nem mentett semmit.

Tehát summázhatjuk, ha véletlen beüt valami akkor nem kell mást csinálni, mint elővesszük az utolsó mentést, plusz az elmúlt 3 hónap munkáját, adatait, stb… megcsináljuk újra…

A felmérés tapasztalatait átbeszéltem a tulajdonossal, akinek jött a várható kérdése „Te hogy csinálnád?”

Őszinte leszek örültem a kérdésnek, mert a jelenlegi állapot életveszély.

Meg is tettem javaslatomat az ár – érték arányban élhető megoldásra, ami kapásból több problémára is hozott megoldást.

Beállítunk egy 4 lemezes NAS-t majd ezen az eszközön létrehozunk 2 külön megosztást. Az egyik lesz a hálózati adattár, itt egy kulturáltan felépített mapparendszerben mindenki tudja tárolni mind a saját mind pedig a közös használatú dokumentumokat. A legfontosabb pedig az, hogy rendszerezetten, így, ha nekem kell valami tőled, de te éppen szabin vagy akkor is tudom hol találom…
Jah igen a másik megosztás, ez egy rejtett megosztás, ami a mentés lesz.

Én személy szerint előszeretettel használok Synology NAS-okat. Ennek az egyik oka a kellemes DSM (saját operációs rendszerük) a másik pedig az, hogy nagyon dinamikusan lehet megoldani a felmerülő igényeket az eszközökön. Jelen esetben hasznos, hogy az eszköz rendelkezik saját BackUp szoftver komponenssel, amit csak telepítünk a kliens gépen, majd konfigurálás után már folyamatos is a mentés (verzió kezeléssel!!!).

Szóval erre a megosztásra mentenek a felhasználói munkaállomások (folyamatosan), illetve valós időben ment a közös megosztás is.

A NAS kapott 4db 3TB méretű HDD-t, amit SHR-2 RAID típusban használva van 6TB tárhelyünk, amit felhasználunk 25%-75% arányban a közös megosztás és a biztonsági mentés között.
Viszont az eszköz készít saját tükör mentést az esetleges meghajtó meghibásodások elkerülése végett (erre kerül felhasználásra a 2. két HDD).

Nah már – már majdnem azt mondanám ez így jó is, de mi van, ha…  Igen még minden mentésünk helyileg van tárolva egy épületen belül.

Természetesen kell egy távoli tárolás is, erre rengeteg szolgáltatás van ma már a piacon, én is javasoltam egy kifejezett szolgáltatást erre.

Tehát végül az eredmény mindenkinek a fájljai megvannak a saját gépén / a közös meghajtón, eközben minden fájlról készül biztonsági másolat.

Erről az egészről készül egy tükör másolat, és ezzel egyidőben egy távoli felhő szolgáltatásra kerül még egy komplett titkosított másolat. A legfontosabb rész pedig, hogy ez teljes mértékig felhasználói beavatkozás nélkül történik a háttérben, senkinek nem kell vele foglalkoznia, így nem is lesz elfelejtve.

 

A poszt elején feltett kérdésekre pedig mi is a válasz?

Kidobott pénz lenne a biztonsági mentés? Őszintén nézzük azt az esetet, hogy nincs biztonsági mentésünk viszont van egy adatvesztés akkor az mennyi pénz, idő és energia mire az elveszetett adatok helyreállításra kerülnek (ha ugyan ez megvalósítható egyáltalán).

Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, de ha engem kérdeztek akkor kötelező a mentés!!!

Ezt a posztot elsősorban azért írtam, hogy aki elolvassa tanuljon belőle, fontos figyelnünk ezekre a dolgokra.

Természetesen, ha bárkinek segítség kell, készséggel állunk rendelkezésetekre. Keressetek e-mail-ben vagy telefonon, de akár Messengeren is nyugodtan.